Moudrý klobouk

6. května 2012 v 16:16 | Tenebris |  Rose Potterová a Kámen mudrců
Všichni prváci se vydali za Hagridem přes les. Za pár minut došli k jezeru a všichni poprvé spatřili Bradavice. Když se to stalo, řekl Hagrid nadšeně: "Tadááá!" a usmál se přitom na Rose, která mu to hned oplatila.
"Všichni nasedněte do člunů po čtyřech!" poučoval Hagrid, nastoupil do prvního člunu a všichni ostatní si sedli do těch za ním. K Ronovi a Rose se přidali Hermiona s Nevillem.
"Jste všichni? JEDEM!" když to Hagrid řekl, všechny čluny se daly samy od sebe do pohybu. Dopluli až k hradu, kde se otevřela brána a čluny vpluly dovnitř. Tam na ně už čekala profesorka s černými vlasy a staženým drdolem. Vyhlížela opravdu přísně a Rose napadlo, že by nebylo nejlepší si ji znepřátelit.
Když prváci vystoupili ze člunů, dala se profesorka do řeči: "Dobrý večer, já jsem profesorka McGonagallová. Následujte mne, prosím," všichni jako na povel se za ní vydali. Hrad byl zevnitř mramorový a na stěnách visely pochodně. Za chvíli už došli na schody před Velkou síň.
"Za chvíli začne slavnostní zařazování do kolejí, které se jmenují Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Nyní zde prosím v tichosti vyčkejte, dokud vás nezavolám," s těmito slovy profesorka McGonagallová odešla.
Všude se rozhostilo šumění hlasů, jak si všichni šeptali. "Fred a George říkali, že budeme muset čarovat. Doufám, že se nedostanu do Zmijozelu, všichni, co se dali na zcestí tam studovali," řekl Ron s třesoucím se hlasem. To Rose vyděsilo. Ona přece čarovat ještě neumí! "Já myslím, že jednoduchá zaklínadla zvládnu..." slyšela Rose Hermionu.
Najednou zdí proplulo něco světle bílého, skoro průsvitného, až sebou Rose leknutím škubla. Byli to duchové. Vůbec si prváků nevšímali a vpluli skrz dveře do Velké síně.
Pak už přišla profesorka McGonagallová. "Slavnostní zařazování může začít, prosím, následujte mě." Otevřela dveře do velké síně a všichni šli za ní. Strop vypadal jako noční obloha, Rose si myslela, že tam dokonce žádný strop není. Pak ale uslyšela Hermionu, jak říká: "Ten strop je jen začarovaný, aby vypadal jako obloha. Četla jsem to v Historii Bradavic."
Profesorka McGonagallová se zastvila až na konci síně. Vedle ní stála stolička a na ní byl položen velký starý klobouk.
"Až přečtu vaše jméno, posadíte se zde, dáte si na hlavu Moudrý klobouk a ten vás zařadí do koleje." Pak vytáhla pergamen a přečetla první jméno: "Hermiona Jean Grangerová." "Uklidni se, no tak, uklidni," říkala si Hermiona pro sebe. "Je padlá na hlavu," poznamenal Ron. Hermiona si nasadila kloubouk na hlavu a ten okamžitě vykřikla na celou síň: NEBELVÍR! Ron se taky dostal do Nebelvíru, studovali tam všichni z jeho rodiny. Malfoy s Crabbem a Goylem se dostali do Zmijozelu.
"Rose Lily Potterová!" přečetla profesorka Rosino jméno a okamžitě se celou síní rozlehlo šuškání. Ta si nervózně sedla na stoličku a nasadila si klobouk. V hlavě jí pořád hučela jedna a ta samá obava. Co když se ona nikam nedostane? Co když to je všechno přecejen omyl?
Najednou uslyšela v hlavě hlas Moudrého klobouku. "Tohle je těžké, opravdu těžké. Odvahu máš, to ano, ale talent taky. Jenže co s tebou..." "Ne Zmijozel, ne Zmijozel," opakovala v duchu Rose. "Ne Zmijozel? Máš talent a ve Zmijozelu bys vynikla, pomohl by ti na cestě k velikosti, ale když jinak nedáš, ať je to tedy - NEBELVÍR!"
Poslední slovo vykřikl klobouk na celou síň. Od Nebelvírského stolu se ozývalo: "Máme Potterovou!" Rose si přisedla k ostatním.
Už zbývalo k zařazení jen pár žáků. Nevilla zařadil klobouk také do Nebelvíru. Když už byli všichni zařazeni, přišla na řadu slavnostní Brumbálova řeč: "Vítejte všichni v novém roce," ředitel vypadal, jakoby by se mu splnil životní sen, když je tu zase všechny vidí, "chtěl bych vám připomenout, že vstup do Temného lesa je všem studentům přísně zakázán. Taktéž bych radil každému, kdo nechce zemřít bolestivou smrtí, aby nechodil do třetího patra. A teď už jen pár slov nakonec: Vrták! Brekot! Veteš! Cuk!" "Není tak trochu blázen?" zeptala se Rose Percyho, nejstaršího z Weasleyových. "Blázen? Je to génius! Nejmocnější čaroděj všech dob! Ale máš pravdu - tak trochu blázen je," usmál se Percy.
Rose pohlédla na stůl. Všude bylo jídlo. Byla to největší hostina, jakou kdy viděla. Dala se s ostatními do jídla. Když už byli všichni plní, objevil se dezert.
Najednou se uprostřed stolu zjevil duch. "Vítám vás v Nebelvíru, já jsem Sir Nicollas," představil se. "O vás mi říkal Fred! Vy jste skorobezhlavý Nick!" vyhrkl Ron. "Jak skorobezhlavý?" zeptala se nechápavě Hermiona. "Takhle," řekl duch uraženě, zatáhl si za hlavu tak, že mu zůstala viset jen na kousku kůže a zmizel.
Rose se poprvé za tu dobu podívala ke stolu profesorského sboru. Profesorka McGonagallová si povídala s Brumbálem. Nakonci stolu seděl Hagrid, který když zahlédl, že se na něj dívá se na ni usmál. Rose se na něj taky usmála a pak pokračovala s prohlídkou profesorkého sboru, když zahlédla černovlasého profesora, který se na ni díval. Vypadal dost přísně a Rose si prohlížel, jakoby zde právě přistála z vesmíru. Docela dost jí to viděsilo a tak se raději otočila na druhou stranu. "Percy, kdo je ten černovlasý učitel?" zeptala se Rose Ronova bratra. "To je profesor Snape. Radím ti dobře, nikdy se s ním nehádej, jinak příjde Nebelvír o všechny body. Vždycky nadržuje Zmijozelu, to je jeho kolej. My máme profesorku McGonagallovou, ta je naopak spravedlivá ke všem. Ale na profesora Snapea si opravdu dávej pozor, Rose." Rose přikývla a ještě jednou se podívala ke stolu s profesory. Profesor Snape se na ni pořád díval. V jeho kamenné tváři se nedalo vyčíst co si myslí, ale Rose připadalo, jakoby nemohl uvěřit svým očím, když ji vidí.
Nakonec zmizelo jídlo ze stolů a prefekti odváděli žáky na kolej. "Všichni Nebelvírští za mnou prosím," vybízel je Percy. Došli k obrazu Buclaté dámy, která vyžadovala heslo. Rose už vůbec nepřekvapilo, že se obrazy hýbou a mluví. "Caput draconis," řekl Percy heslo a obraz se otevřel.
Vešli do místnosti s krbek a křesly. "Tohle je Nebelvírská společenská místnost. Zde můžete trávit volné chvíle. Vaše kufry jsou již v ložnicích. Chlapecké ložnice jsou po schodech doleva. Dívky tamtéž, ale doprava.
Rose vyšla po schodech nahoru a když objevila svou ložnici, zjistila, že ji sdílí spolu s dalšíma dvěma dívkama a to s Hermionou a s Parvati Patilovou. Byli ve věži a postele byly velké dřevěné s tmavě červenými nebesy. Rose to tam připadalo moc hezké.
Když si všechny tři dívky lehly, začaly si ještě povídat. Probrali své rodiče, večeři, cestu do hradu, až nakonec skončily u profesorského sboru. "Na co budeme mít profesora Snapea?" zeptala se Rose. "Na lektvary, proč?" odpověděla Hermiona. "Protože se na mě díval, jakobych přišla z jiné planety. Už na první pohled bylo poznat, že mě nebude mít zrovna dvakrát rád." "Z toho si nic nedělej, on nemá rád nikoho," zasmála se Parvati a všechny tři nakonec usnuly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Knihofil18 Knihofil18 | Web | 7. května 2012 v 22:12 | Reagovat

Krása... :) :) Myslela som, že Snape bude mať rád Rose, lebo mu bude pripomínať Lily... aj keď to je tiež Jamesova dcéra. :))

2 Tenebris Tenebris | 8. května 2012 v 10:47 | Reagovat

No však uvidíš ;) Nechci moc prozrazovat, ale profesor Snape se umí dokonale přetvařovat ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama